Originál z prírody!

Len ovocie. Ku plodom prírody fakt niet čo dodať.

V poľnohospodárskom družstve sa desaťročia venujeme pestovaniu ovocia. Na takmer 100 hektároch našich sadov nájdete jablone, marhule, broskyne, vinohrady, slivky ale aj bazu čiernu. Po dlhoročných skúsenostiach s ekologickou a babyfood starostlivosťou o ovocné sady sme sa v roku 2010 rozhodli ako prvý na Slovensku vysadiť, pre zdravie výnimočne prospešný, rakytník rešetliakový. Ekologické, tzv. BIO, ako aj babyfood pestovanie má prísne stanovené pravidlá, ktoré sú kontrolované nielen počas pestovania. Vypestované ovocie, ako aj výrobky z neho vyrobené, sú kontrolnými orgánmi náhodne vyberané a posielané na rozbory. Sme hrdým pestovateľom, spracovateľom ako aj dodávateľom ovocia výrobcom BIO výrobkov a produktov vhodných pre dojčenskú výživu. Naše ovocie sa spracováva okrem Slovenska aj v Čechách, Maďarsku, Rakúsku a Nemecku. Výrobky z neho putujú aj mimo krajiny Európy. Šetrnému spracovaniu ovocia sme sa začali venovať v roku 2015 a tešíme sa na váš záujem.

Rakytník rešetliakový
Rakytník patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou a zdraviu prospešnou hodnotou na svete. Je cenným zdrojom približne 200 látok – vitamínov B, C, E, K, provitamínu D, karotenoidov vrátane betakaroténu, 18 aminokyselín, 24 minerálnych solí, poly a mononenasýtených mastných kyselín, trieslovín, omega 3, 6, 7 a 9 mastných kyselín a mnohých ďalších…

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C, niekoľko násobne vyššiemu v porovnaní s citrusovými plodmi, je prezývaný tiež citrónovník severu. Traduje sa, že už jedna bobuľa divoko rastúceho rakytníka pokryje odporúčanú dennú dávku vitamínu C. U pestovaných rakytníkov, šľachtených na vysokú úrodu, je tých bobúľ potrebných na pokrytie dennej dávky vitamínu C viac. Pre dospelého 6 až 10 a u detí 3-5. Pri oslabenej imunite a chorobe sa príjem vitamínu C odporúča aj niekoľkonásobne zvýšiť.

A ako chutí rakytník? …Ako rakytník.
Chuť rakytníka je kyslá, výrazne kyslá. Prirodzene obsahuje len cca 5% cukru. Bobule sa skladujú a konzumujú zamrazené, tak sú príjemne kyslo osviežujúce. Rakytníková šťava/džús je príkro kyslá. Preto sa buď zapíja vodou, čajom, iným ovocným džúsom, alebo sa s ovocnými džúsmi rovno mieša. Nájde sa však veľa ľudí, ktorí rakytníkovú šťavu pijú čistú, neriedenú a chutí im. Formu konzumácie ponecháme na vás.

Otázky a odpovede
Koľko rakytníka môžem zjesť/vypiť? Odporúčaná denná dávka vitamínu C je obsiahnutá v 8-10 bobuliach, resp. v 0,5 dcl šťavy. Ak vám rakytník chutí, kľudne môžete užiť viac. Pri oslabenej imunite násobne viac.
Aké je dávkovanie rakytníkového oleja? Čistý rakytníkový olej sa odporúča užiť v prípade liečenia žalúdočných vredov na lačno, 2-3 mocca lyžičky. Na posilnenie imunity a pri liečení ostatných chorôb 2 x mocca lyžička (5-6 kvapiek) oleja denne.
Je rakytník vhodný pre deti? Od koľkých rokov? Áno, rakytník, šťavu aj olej môžu užívať aj deti. Vzhľadom ku kyslosti, zo začiatku resp. pre deti od jedného roku, odporúčame miešať, riediť s ich obľúbeným ovocím, ovocnými kašami, džúsmi. Olej s mliekom resp. rozmiešať v jedle.
Môžu rakytník aj tehotné ženy? Väčšina dostupných zdrojov kategorizuje rakytník ako vysoko jedlé, nejedovaté ovocie. Tak isto aj šťavu, čaje a oleje. Vzhľadom ku vysokému obsahu mnohých látok a špecifickej kyslosti užívajte v nižších množstvách, resp. sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom. Hlavne v prípade, že beriete lieky, ktoré môžu reagovať s kyslím ovocím.
Môže mi rakytník ublížiť? Nie. V normálne konzumovanom množstve vám rakytník nemôže ublížiť. Nadmerná konzumácia akéhokoľvek jedla, či nápoja vám môže ublížiť – žalúdočné problémy, hnačka, vracanie.
Zhrnutie: Rakytník je svojím zložením jedinečné ovocie. Takými sú aj čučoriedky, šípky, černice, jablká, plody bazy čiernej, arónia, ríbezle, … a mnohé iné ovocie ale aj zelenina, ktoré rástli prirodzeným spôsobom, v pôde a dozreli na stromoch/kríkoch/v zemi. Prijem vitamínov z ovocia a zeleniny je pre človeka tým najprirodzenejším spôsobom, ako posilniť imunitu, zdravie a celkovú kondíciu organizmu. Pestro a striedmo.

www.zlatyrakytnik.sk